Čo si môžem zobrať do lietadla – príručná batožina a podaná batožina Ryanair

Cestovanie lietadlom predstavuje najrýchlejší a najpohodlnejší spôsob dopravy. Lietadlo dokáže behom niekoľkých hodín prekonať tisícky kilometrov a dopraviť tak ľudí do krajín po celom svete. Zároveň prináša aj množstvo otázok a pravidiel, ktoré je potrebné dodržiavať. Pred vyrazením na cestu sa ľuďom často naskytá otázka: „Čo si môžem zobrať do lietadla?”

Jednou z najčastejších dilém, ktoré sú spojené s cestovaním lietadlom, je práve obsah príručnej batožiny, jej veľkosť a váha. Mnohé letecké spoločnosti majú rôzne pravidlá, ktoré treba ovládať predtým, než sa človek vyberie na cestu. Nie sú to len letecké spoločnosti, no aj krajiny a letiská, ktoré majú svoje vlastné obmedzenia. Čo niektoré krajiny povolia, iné môžu zakázať. Pred cestou je teda potrebné urobiť si rešerš a nájsť otázky na odpovede: „Čo môžem mať v príručnej batožine? Aký kufor si môžem vziať do lietadla?”

HLAVNÉ MYŠLIENKY ČLÁNKU

Pri cestovaní je potrebné brať ohľad na letiskové pravidlá a aj pravidlá leteckých spoločností.

Pred odletom je nutné skontolovať rozmer príručnej batožiny a podanej batožiny. Rozmery povolenej batožiny sa môžu líšiť pri jednotlivých leteckých spoločnostiach.

Príručná batožina môže obsahovať cennosti, lieky a aj tekutiny, ktoré sú zabalené po 100 ml v plastovom sáčku. Tekutiny nemôžu presiahnuť 1 liter.

Podaná batožina má tiež svoje obmedzenia. Je potrebné si tieto informácie zistiť. Letecká spoločnosť Ryanair má iné pravidlá ako WIzz Air; cestovateľ by mal byť oboznámeny s týmito pravidlami.

Špecifické pravidlá na letisku

Ako už bolo uvedené, každé letisko, letecká spoločnosť či krajina majú vlastné pravidla týkajúce sa letiskovej kontroly, obsahu príručnej batožiny či batožiny celkovo. Tieto pravidlá môžu byť podobné, no môžu sa aj značne líšiť. Špecifické pravidlá má napríklad Austrália, Nový Zéland či USA. 

Človek, ktorý sa rozhodne cestovať lietadlom, by sa mal oboznámiť s pravidlami krajiny, do ktorej cestuje – čo môže do krajiny priviezť a čo z nej môže odviezť. Bezpečnostné zložky na letisku majú právo skontrolovať príručnú batožinu a nežiaduci obsah skonfiškovať

Čo si môžem vziať do lietadla? 

Aj keď s cestou lietadlom je spojených veľa zákazov a príkazov, na palubu lietadla si človek môže vziať viacero vecí. Čo je možné zbaliť si na palubu lietadla?

Základné pravidlá týkajúce sa jedla, liekov, tekutín

Na palubu je možné vziať si len jeden liter tekutiny; vrátane krémov, tekutých očných liniek, sprejov, zubnej pasty. Toto množstvo jedného litra však musí byť rozdelené do nádobiek s maximálnou kapacitou 100 mililitrov. Nádobky s rozdelenou tekutinou potom musia byť vložené do plastového uzatvárateľného vrecúška. 

📍Niektoré letiská poskytujú cestovateľom plastové vrecká na tekutiny, je potrebné si ich vypýtať, prípadne sa na letisku nachádza automat na tieto vrecká.

Toto obmedzenie však neplatí na nápoje alebo iné tekutiny zakúpené v duty-free zóne. Ide o zónu nachádzajúcu sa na letisku po odbavení batožiny a absolvovaní osobnej kontroly. 

Pre deti je povolené mať tekutú stravu, ktorá odpovedá dĺžke letu. Väčší objem je povolený aj pri liekoch; to je však potrebné vopred ohlásiť. Letisková kontrola si môže k liekom vyžiadať aj lekárske povolenie.

📍Mimo EÚ nie je povolené prevážať čerstvé potraviny

Mnohým ženám sa často naskytá otázka: „A čo kozmetika?” Ako už bolo uvedené, kozmetika sa počíta do tekutej zložky batožiny.

Kozmetika do lietadla – ako si ju správne zabaliť

Balenie kozmetiky pri cestovaní lietadlom podlieha prísnym pravidlám, najmä ak človek cestuje len s príručnou batožinou. So správne zvolenými produktami je však možné tieto opatrenie čiastočne obísť.

Tuhé šampóny, deodoranty, kondicionéry, mydlá, tuhý parfém či tuhý peeling na pleť sú skvelou alternatívou k tekutým výrobkom. Okrem toho, že spĺňajú bezpečnostné pravidlá, majú aj ďalšiu radu výhod:

🧳Úspora miesta a hmotnosti Tuhé produkty sú malé a spratné, ušetria mnoho miesta.
♻️EkologickosťProdukty sú balené v papierových obaloch, čo znižuje množstvo plastových obalov.
🧼Dlhšia životnosťŠampóny a kondicionéry vydržia dlhšie ako ich tekuté alternatívy.
🫧Žiadne riziko rozliatiaTuhé produkty sú menej náchylné na poškodenie.

Cestovanie s kozmetikou už nemusí byť o obmedzovaní sa. Mnohé popredné značky, ako je Yves Rocher alebo Kvitok, ponúkajú svojim klientom tuhé alternatívy svojich produktov. S výberom tuhých produktov pre svoje cestovanie sa balenie zjednoduší a človek sa nemusí báť, že kozmetika mu bude na letisku vyhodená z dôvodu prekročenia limitu 1 litra tekutiny.

Príručná batožina do lietadla – otázne predmety

Predmety ako pilníky a klieštiky na nechty môžu byť predmetmi, pri ktorých si človek nie je istý, či si ich môže vziať so sebou do lietadla. Tieto predmety si môže so sebou vziať, avšak nožničky na nechty už nie. Do príručnej batožiny si človek môže pokojne vziať aj jednorazový holiaci strojček, príborový nožík s umelohmotnou rúčkou a čepeľou do 6 cm a detskú vidličku so zaoblenými hrotmi.

Elektronika je taktiež povolená; musí byť však vypnutá. Obmedzenie môže nastať pri externých nabíjačkách. Niektoré môžu byť zakázané. Každá aerolinka má svoje vlastné pravidlá.

Kozmetika, lieky a iné tekutiny musia byť dôkladne zbalené v 100 ml fľaštičkách a nemôžu presiahnúť 1 liter.

Čo si môžem zobrať do príručnej batožiny?

Do príručnej batožiny si človek môže so sebou vziať aj elektronické cigarety. To je dobrá aj zlá správa pre fajčiarov. Počas letu totiž cigarety nemôžu byť použité. Čo sa týka fajčenia vo všeobecnosti, je možné si so sebou vziať jeden zapaľovač alebo aj zápalky v obvyklom množstve. 

📍Plynové zapaľovače alebo turbo verzia s vysokou teplotou horenia sú nebezpečné, preto na palube lietadla nie sú povolené.

Cigarety a tabak sú povolené, no je potrebné zvážiť ich množstvo. Ich počet by nemal presiahnuť množstvo určené k vlastnej spotrebe.

Ako sa zbaliť na dovolenku do lietadla?

Balenie na dovolenku môže byť často hektické. Sú to posledné chvíle pred sľúbeným odpočinkom, ktoré sú mimoriadne dôležité. Predtým, než sa kufre a cestovné tašky zatvoria, je potrebné vedieť, ako sa zbaliť do lietadla a čo je možné si zobrať. Taktiež je dôležité poznať rozdiel medzi príručnou batožinou a jej obsahom a podanou batožinou

Príručná batožina – čo môže obsahovať

Príručnú batožinu má pasažier počas celého letu a aj na letisku pri sebe. V lietadle ju umiestňuje spravidla pod sedadlo alebo do priestoru nad hlavami cestujúcich (kabelka, notebook, batoh, igelitová taška, nákup z duty free zóny).

Čo môžem mať v príručnej batožine?

  • doklady
  • cennosti
  • krehké a rozbitné veci
  • notebook
  • šperky
  • peniaze
  • foťák
  • elektroniku a iné
  • tekutiny
  • aerosóly
  • gély
  • kozmetiku
  • lieky

Batožina bude celý čas pri pasažierovi, preto by sa ňou malo dať ľahko manipulovať.

Čo môžem mať v príručnej batožine – špeciálne predmety

  • bunda alebo deka
  • niečo na čítanie počas letu
  • pre deti mladšie ako dva roky jedlo na dobu letu, skladací kočík alebo malá postieľka
  • barly pre telesne postihnutých cestujúcich
  • cigarety a tabakové výrobky len v množstve potrebnom na cestu, nie však viac ako 2 kartóny cigariet
  • alkohol a iné tekutiny zakúpené v zóne duty free
  • koláče, zákusky, sendviče, cukríky, sušienky, chrumky, orechy, tyčinky, bonboniéry
  • potravinové výrobky v plechovkách alebo zaváraninových pohároch
  • čaj vo vrecúškach alebo listový čaj
  • čerstvé ovocie, zelenina, bylinky
  • termoska (prázdna v príručnej batožine)
  • fotografické aparáty
  • kamery
  • mobilné telefóny
  • notebook/tablet
  • nabíjačka na telefón, notebook, fotoaparát a podobne
  • MP3, prehrávače DVD, CD
  • GPS, pager
  • žehlička, fén, kulma na vlasy
  • hudobné nástroje (v závislosti od rozmerov)
  • struny pre hudobné nástroje
  • zdravotnícke potreby (tlakomer, Inzulín, glukomer, inzulínová pumpa, palička na podopieranie bez ostrých hrán, lieky na predpis)
  • E-cigareta
  • pamiatkové sošky, keramika, sklo
  • dáždnik bez ostrého ukončenia
  • prášok na pranie

Tieto veci sa v priestore nad hlavou pasažiera alebo pod sedadlom nepoškodia.

Aké sú zakázané predmety v príručnej batožine?

Cestujúci nesmie mať vo vyhradených bezpečnostných priestoroch a na palube lietadla pri sebe určité predmety; aké to sú?

Palné a strelné zbrane a iné prostriedky na vystrelenie nábojavšetky strelné zbrane zbrane na stlačený vzduch a CO2
Omračujúce zariadeniazariadenia spôsobujúce šokyochromujúce a znehybňujúce chemické látky
Predmety s ostrým hrotom alebo ostrou hranou, ktoré môžu spôsobiť vážne zraneniežiletky orezávacie nožíky
Pracovné nástroje, ktoré môžu spôsobiť zraneniespájkovacie lampyvrtáky a vŕtacie korunky
Tupé nástroje, ktoré môžu spôsobiť zraneniebejzbalové a softbalové pálkypalice a obušky
Výbušniny, zápalné látky a zariadeniamunície ohňostroje a inú pyrotechniku

Zoznam zakázaných predmetov stanovuje vykonávacie nariadenie komisie EÚ.

Každá letecká spoločnosť má svoje pravidla, ktoré hovoria, čo je možné si vziať do lietadla a čo nie.

Podaná batožina a jej obsah

Ide o batožinu, ktorú pasažier odovzdá pri check-ine. Personál letiska všetku batožinu umiestni do batožinového priestoru lietadla. Je nutné dbať na jej pevnosť, skladnosť a odolnosť voči nárazom a poškodeniu.

Podaná batožina už nie je limitovaná, tak ako je to u príručnej batožiny. Do tejto batožiny si človek môže zabaliť aj väčšie množstvo tekutín a môže si pribaliť aj predmety, ktoré môžu byť nebezpečné alebo ostré, napríklad nožničky na nechty.

Ako už bolo niekoľko krát spomenuté, každá letecká spoločnosť má vlastné prepravné podmienky batožiny a určuje, koľko kusov batožiny, akej hmotnosti a rozmerov si môže cestujúci vziať na palubu lietadla a tiež určuje, či to bude bezplatne alebo za poplatok.

Letecké spoločnosti a ako sa zbaliť do lietadla

Letecké spoločnosti majú svoje vlastné pravidlá, či už ide o príručnú batožinu alebo podanú batožinu. Najznámejšie leceké spoločnosti na Slovenku sú tieto:

  • Ryanair
  • Wizz Air
  • LOT Polish Airlines
  • Swiss Internalional Air Lines
  • Austrian Airlines

Tieto spoločnosti najčastejšie lietajú zo Slovenska alebo Viedne, ktorá je veľmi blízko pri hraniciach so Slovenskom.

Ryanair – čo si môžem zobrať do lietadla

Pasažieri, ktorí cestujú spoločnosťou Ryanair prvý raz, nemusia ovládať všetky pravidlá spoločnosti. Často vzniká otázka: „Čo si môžem zobrať do lietadla Ryanair? Aký rozmer má mať príručná batožina?” Nižšie uvedená tabuľka môže poslúžiť ako pomocník pri balení sa na dovolenku spoločnosťou Ryanair.

1 x príručná batožina40 x 20 x 25 cm, max. 100 ml tekutín, v cene letenky
1 x podpalubná batožina55 x 40 x 20cm, max. 10 kg, od 6 €, možnosť zobrať si viac ako 100 ml tekutín
Priority boarding1x príručná batožina 40 x 20 x 25 cm + 1 x príručná batožina 55 x 40 x 20cm do 10 kg, max. 100 ml tekutín

Čo sa týka príručnej batožiny Ryanair, je možné si zadarmo zobrať len jednu malú osobnú tašku v rozmeroch 40 x 20 x 25 cm; príkladom možno uviesť väčšiu dámsku kabelku alebo menší batoh. Musí sa zmestiť pod sedadlo alebo nad hlavu pasažiera, inak batožina na palubu nemôže ísť.

Ak si však cestujúci zakúpi priority boarding, môže si na palubu lietadla zobrať až dva kusy príručnej batožiny a to v rozdielnych veľkostiach – 1x príručná batožina 40 x 20 x 25 cm + 1 x príručná batožina 55 x 40 x 20cm

Poplatok za priority boarding sa môže líšiť v závislosti od vzdialenosti, no zvyčajne sa pohybuje od 6 € do 30 €

Ryanair príručná batožina – obsah

Čo si môžem vziať do príručnej batožiny, keď cestujem spoločnosťou Ryanair? To je otázka, ktorá trápi mnohých cestovateľov, ktorí využívajú spoločnosť po prvý raz. Podobne ako v iných leteckých spoločnostiach, aj v Ryanair má svoje špecifické pravidlá:

Tekutiny, aerosóly, gély

V príručnej batožine sa môžu prepravovať tekutiny v nádobách s objemom najviac 100 ml. Tie by mali byť umiestnené v priehľadnom plastovom vrecku s rozmerom 20 x 20 cm s celkovou kapacitou 1 l. Je to praktické aj z dôvodu, že pri detekčnej kontrole musí byť toto vrecko vybrané z batožiny.

Detské jedlo

Pasažieri, ktorí cestujú s malými deťmi, môžu pribaliť svojim ratolestiam detské jedlo na dobu letu. Nie je potrebné ho špeciálne baliť, no pasažieri ho budú musieť v prípade potreby ukázať letiskovej kontrole.

Lieky do lietadla Ryanair

Mnoho otázok sa spája aj s liekmi. Je možné si vziať lieky do lietadla Ryanair? 

Pre prípad potreby je možné si vziať do lietadla Ryanair aj lieky. Pasažierom sa odporúča zabaliť ich spolu s lekárskym potvrdením, aby boli v prípade kontroly pripravení preukázať, že lieky naozaj potrebujú.

Ryanair príručná batožina a jej obsah – čo si nemôžem zobrať na palubu

Nasledujúci zoznam zahŕňa predmety, ktoré nemôže obsahovať príručná batožina Ryanair:

  • strelné alebo iné zbrane
  • špicaté zbrane a ostré predmety
  • tupé nástroje, ktoré môžu spôsobiť zranenie, vrátane niektorých športových potrieb (napr. tenisové rakety, bejzbalové pálky)
  • výbušniny a horľavé látky, ktoré predstavujú riziko pre zdravie cestujúcich a posádky, pre bezpečnosť lietadla alebo majetku
  • chemické a toxické látky, ktoré predstavujú riziko pre zdravie cestujúcich a posádky, pre bezpečnosť či ochranu lietadla alebo majetku

Ak si pasažier potrebuje vziať do svojej príručnej batožiny nejaký špecifický predmet, odporúča sa dopredu informovať spoločnosť. Na infolinkách bude oboznámený s tým, či je tento predmet na palubách Ryanair povolený alebo nie.

Bližšie informácie o príručnej a podanej batožine sú na oficiálnej stránke Ryanair.

Wizz Air – akú batožinu si vziať

Pri plánovaní cesty s leteckou spoločnosťou Wizz Air je dôležité oboznámiť sa s ich pravidlami týkajúcimi sa batožiny.

Malá batožina1x 40 × 30 × 20 cm, môže ísť na palubu lietadla pod sedadlom, max. 100 ml tekutín v cene letenky
Priority boarding1x príručná batožina 55 × 40 × 23 cm + 1x malá batožina (40 × 30 × 20 cm), max. 100 ml tekutín

Pri letenkách spoločnosti Wizz Air má pasažier možnosť dokúpiť si batožinu na odbavenie v maximálnom počte 6ks a s váhou max. 10, 20, 26 alebo 32 kg/1 ks.

Rozmery batožiny:

  • šírka: 149 cm
  • výška: 119 cm
  • dĺžka: 171 cm

Pasažier si môže zaregistrovať maximálne 6 kusov podanej batožiny. Spoločnosť Wizz Air zavádza nový typ podanej batožiny s hmotnosťou 10 kg spolu s už dostupnými batožinami do 20 kg a 32 kg. 

Na check-ine je možné odovzdať maximálne 1 kus batožiny do 10 kg, 6 kusov batožiny do 20 kg alebo 6 kusov batožiny do 32 kg. Iné kombinácie podanej batožiny nie je možné zakúpiť online.

Pasažieri s priority boarding si môžu zobrať na palubu lietadla viac batožiny.

Príručná batožina 40 x 30 x 20 – kde kúpiť tento rozmer

Pri hľadaní príručnej batožiny v rozmeroch 40 x 30 x 20, ktorá je vhodná na paluby lietadiel od Wizz Air, pomôže internet. Pasažieri môžu zvážiť niekoľko možností:

  • Bellakabelky.sk – široký výber kufrov, príručnej batožiny, cestovných tašiek, kabiel a mnoho iného
  • Vuch.sk –  kvalitné produkty slovenskej značky
  • Heureka.sk – pomôže s výberom a porovaním cien jednotlivých kúskov príručnej batožiny

Správna voľba typu batožiny nielenže ušetrí čas pri odbavovaní, no tiež pomôže predísť nečakaným poplatkom.

Aký kufor si zobrať do lietadla?

Pri nákupe a výbere kufra do lietadla je dôležité zvážiť pravidlá leteckej spoločnosti, s ktorou človek plánuje cestovať. Najčastejšie sa využívajú kufre s rozmermi 40 x 30 x 20 cm, ktoré spĺňajú štandardy nízkonákladových aerolínií, ako sú Wizz Air alebo Ryanair.

Tvrdé kufre ponúkajú dobrú ochranu osobných vecí pasažiera, zatiaľ čo mäkké kufre sú flexibilnejšie a ľahšie. Kufre so štyrmi kolieskami zabezpečujú jednoduché manévrovanie po letisku, čo ocení každý cestovateľ.

Výber kufra je individuálny. Každý cestovateľ má iné preferencie, no netreba zabúdať na pravidlá aerolínií, ktoré budú využité na cestovanie.