ETF na striebro – investovanie, vývoj na burze

ETF na striebro je fond, ktorý sa zaoberá vývojom ceny striebra na trhu. Obchoduje sa na burze, podobne ako akcie, to znamená, že je možná ich kúpa alebo predaj v čase obchodných hodín. Vďaka tomuto fondu nie je potrebné vlastniť fyzické striebro a skladovať ho na bezpečnom mieste. Ide teda o pohodlnejší a efektívnejší spôsob, ako ochrániť svoj majetok pred infláciou.

Pomocou ETF na striebro tak investori môžu profitovať zo zmeny ceny striebra, pričom tento kov nemusia priamo vlastniť.

KĽÚČOVÉ INFORMÁCIE ČLÁNKU

ETF na striebro je fond, ktorý sa obchoduje na burze, rovnako ako akcie.

Ide o fond, ktorý sleduje cenu striebra.

Cena investičného striebra počíta aj s prirážkou, do ktorej sú zahrnuté náklady na výrobu, distribúciu a zisk predajcu.

Cena striebra za uncu sa stanovuje na burzách, ako napríklad COMEX alebo London Bullion Market.

Investovanie do striebra

Striebro je veľmi obľúbený kov, do ktorého investori radi investujú. Je cenovo dostupnejšie ako zlato a má svoje využitie v priemysle, ako aj v šperkárstve. Investovanie do striebra ochráni peniaze pred infláciou a je to jedna z foriem, ako diverzifikovať portfólio.

Existuje niekoľko možností, ako na investovanie do striebra:

  • Fyzické striebro: Dajú sa nakúpiť strieborné mince alebo tehličky. Ich výhodou je, že investor ich má vo svojich rukách, no musí ho dobre a bezpečne odložiť.
  • ETF na striebro: Sú to fondy, ktoré sledujú cenu striebra. Sú vhodné pre tých, ktorí nechcú vlastniť fyzický kov, no chcú mať profit z jeho pohybu na trhu.
  • Akcie spoločností, ktoré ťažia striebro: Investovanie do spoločností, ktoré ťažia striebro, umožňuje investorom nepriamo profitovať z rastu ceny striebra.

Investovanie do striebra, podobne ako každá iná investícia, prináša aj riziká. Cena striebra sa môže meniť v závislosti od situácie na trhu. Vždy si preto treba dobre premyslieť, koľko peňazí je možné investovať a aké sú dlhodobé ciele.

Investovanie do striebra môže byť jednoduchá a užitočná forma, ako chrániť peniaze pred infláciou. Pritom nezáleží na tom, či ide o fyzický kov, ETF na striebro alebo ďalší zo spôsobov, najdôležitejšie je začať postupne a krok za krokom získavať viac informácií o tomto druhu investovania. Začiatočníci by sa mali radiť s odborníkmi, ktorí ich v tomto smere môžu dobre usmerniť.

Dajú sa nakúpiť strieborné mince alebo tehličky. Ich výhodou je, že investor ich má vo svojich rukách, no musí ho dobre a bezpečne odložiť.

Cena investičného striebra

Cena striebra sa určuje na svetových burzách. Vyjadruje sa v hodnote jednej unce (31,1 gramu) v amerických dolároch. Cena investičného striebra počíta aj s prirážkou, do ktorej sú zahrnuté náklady na výrobu, distribúciu a zisk predajcu.

Cena investičného striebra nie je vždy tá istá. Mení sa na základe dopytu a ponuky na trhu. Medzi hlavné príčiny jej zmeny patria najmä:

  1. Ekonomická situácia: V neistých časoch hľadajú ľudia bezpečné investície, ako je striebro, čo zvyšuje jeho cenu.
  2. Priemyselné využitie: Striebro sa využíva v technológiách, zdravotníctve a šperkárstve. Ak stúpne dopyt v týchto oblastiach, cena striebra rastie takisto.
  3. Kurz meny: Cena striebra sa vyjadruje v dolároch, takže výkyvy v kurze eura ju môžu ovplyvňovať.

Koľko stojí investičné striebro dnes?

Cena investičného striebra sa každý deň mení, preto sa odporúča sledovať aktuálne údaje na burzách alebo na stránkach predajcov striebra. Napríklad, ak je spotová cena 20 USD za uncu, je možné očakávať, že investičné mince alebo tehličky budú stáť o niečo viac, napríklad 23-25 USD za uncu, v závislosti od predajcu.

Cena striebra za uncu je aktuálne okolo 29 EUR. Pri investícii do striebra nie je potrebné čakať na ideálnu chvíľu. Ide totiž o dlhodobú investíciu.

Vývoj ceny striebra na burze

Striebro je jeden z najdôležitejších drahých kovov na burzách, avšak jeho cena sa vyvíja a mení – a to závisí od viacerých faktorov. Aký bol vývoj ceny striebra na burze v uplynulých rokoch?

Historický vývoj ceny striebra

Cena striebra prešla za posledné desaťročia viacerými vzostupmi a poklesmi. Niektoré z významných období sú:

  • 1980: Cena striebra dosiahla historické maximum okolo 50 USD za uncu počas obdobia finančnej neistoty.
  • 2008-2011: Počas globálnej finančnej krízy cena striebra rástla a opäť sa priblížila k hranici 50 USD za uncu.
  • 2020: Pandémia COVID-19 spôsobila zvýšený záujem o drahé kovy, pričom cena striebra sa vyšplhala na 30 USD za uncu.

Pre aktuálny vývoj ceny striebra na burze sa odporúča sledovať online grafy na stránkach burzových portálov alebo aplikáciách pre investorov. Tieto nástroje umožnia analyzovať cenové trendy a lepšie pochopiť pohyby na trhu.

Cena striebra za uncu

Cena striebra za uncu sa stanovuje na burzách ako napríklad COMEX alebo London Bullion Market. Ide o „spotovú cenu“, čo je aktuálna trhová hodnota jednej unce striebra. Cena striebra za uncu sa mení v dôsledku dopytu a ponuky, avšak ovplyvňuje ju aj ekonomická stabilita, inflácia či samotné využitie striebra v priemysle.

Striebro sa využíva v solárnych paneloch, elektronike či šperkárstve. Jeho cenu smerom nahor tlačia aj rôzne geopolitické udalosti či ekonomické krízy, kedy dochádza k zvýšenému záujmu o drahé kovy. Naopak, ak sa ekonomike darí a investori dávajú prednosť akciám prípadne iným aktívam, cena striebra za uncu sa môže znižovať.

Predaj lacného striebra

Ak sa investor zaujíma o kúpu lacného striebra, musí si dávať veľký pozor. Predaj lacného striebra nemusí byť vždy férový a predajcovia môžu ponúkať nekvalitné striebro, ktoré nespĺňa požadované normy. Ak ide o predaj lacného striebra, vždy si treba overiť či ide o čistý kov s rýdzosťou 99,9 %.

Vždy je lepšie nakupovať od známych spoločností, ktoré poskytujú certifikáty pravosti. Vyhnúť sa treba neznámym a neovereným predajcom.

Kde nájsť lacné striebro?

Lacné striebro sa dá nájsť počas akcií alebo výpredajov u dôveryhodných predajcov drahých kovov. Takisto v bazároch či na online trhoch, kde sa predávajú použité strieborné šperky alebo mince. Investovanie do lacného striebra môže byť zaujímavé, vždy však treba sledovať, či cena odráža jeho skutočnú hodnotu.

Graf ceny striebra

Investori sledujú pravidelne a pozorne, ako sa vyvíja graf ceny striebra. Na základe toho pozorujú výkyvy aj dlhodobé trendy, aby vedeli, kedy je vhodné obdobie na nákup alebo predaj striebra.

Pri predpovedaní, ako sa bude vyvíjať cena striebra v budúcnosti, je dobré sledovať historické údaje a tie poskytuje práve už spomínaný graf ceny striebra. Jeho krivku ovplyvňujú aj ekonomické ukazovatele, čo sa podpisuje pod záujem o tento kov.

Graf podáva investorom cenné informácie o obratoch, trendoch a volatilite a vďaka tomu je pre nich rozhodovanie o uskutočnených investíciách oveľa jednoduchšie. Na základe toho dokážu ľahšie predvídať možný vývoj a pripraviť sa tak lepšie na možné zmeny na trhu.

Investovanie do zlata

Investovanie do zlata je jedným z najstarších spôsobov, ako chrániť peniaze pred znehodnotením. Zlato si udržiava svoju hodnotu už stáročia a mnohí ho vnímajú ako spoľahlivý spôsob ochrany majetku v časoch ekonomickej neistoty. Investovaniu do zlata dáva prednosť mnoho investorov predovšetkým kvôli jeho schopnosti odolávať výkyvom na finančných trhoch.

Investovanie do zlata sa uskutočňuje prostredníctvom fyzických produktov, ako sú tehličky alebo mince, či cez finančné nástroje, napríklad ETF fondy. Každá z týchto foriem má svoje výhody aj nevýhody, je preto vhodné dôkladne zvážiť, pre ktorú sa rozhodnúť.

Kde kúpiť investičné zlato – skúsenosti

Investičné zlato je u mnohých obľúbeným spôsobom, ako si zabezpečiť hodnotu peňazí v dlhodobom horizonte. Ak chce záujemca vedieť, kde kúpiť investičné zlato, má viacero možností. Najbežnejšie je nakupovať u certifikovaných predajcov zlata, ktorí ponúkajú investičné mince alebo zlaté tehličky. Takíto predajcovia majú často svoje kamenné predajne alebo internetové obchody. Ďalšou možnosťou sú banky, ktoré zlato predávajú ako investičný produkt.

Vedieť, kde kúpiť investičné zlato, však nie je to najdôležitejšie. Pri jeho kúpe je základom sledovať aj ďalšie detaily.

  • Overiť si predajcu: Predajca musí mať certifikát a dobré recenzie.
  • Cena zlata: Skontrolovať aktuálnu cenu zlata na trhu a porovnať ju s cenou predajcu.
  • Druh zlata: Rozhodnúť sa pre zlaté tehličky alebo mince.
  • Certifikát pravosti: Investičné zlato by malo byť dodané spolu s certifikátom pravosti.

Skúsenosti s nákupom investičného zlata

Mnohí ľudia potvrdzujú podľa svojich skúseností, že nákup investičného zlata je bezpečný, ak sa vyberie spoľahlivý predajca. Výhodou online nákupu je možnosť porovnať ceny, ako aj samotné pohodlie nakupovania.

Na druhej strane, pri návšteve kamennej predajne má investor možnosť zlato vidieť a konzultovať osobne.

Skúsenosti s investičným zlatom ukazujú, že je dôležité venovať čas výberu správneho predajcu a formy zlata. Nech už ide o online nákup alebo kamennú predajňu, kontrolovať recenzie spoločnosti, ako aj aktuálnu trhovú cenu zlata, je základom, aby si bol investor istý, že robí výhodnú investíciu.