Koľko stojí zateplenie domu – materiály, cena, postup

Zateplenie domu je jedným z najlepších a najefektívnejších spôsobov, ako znížiť náklady na vykurovanie a chladenie. Koľko stojí zateplenie domu (cena za 1 m2), aký použiť materiál na zateplenie domu a aký je postup pri zateplení domu svojpomocne?

Okrem toho, že vďaka zatepleniu domu je možné znížiť náklady na vykurovanie a chladenie, tak takisto zateplenie zvyšuje komfort bývania a prispieva k ochrane životného prostredia. Existuje nárok na dotáciu na zateplenie domu?

KĽÚČOVÉ INFORMÁCIE ČLÁNKU

Cena zateplenia je veľmi variabilná a závisí od viacerých faktorov, ako napríklad od materiálu a hrúbky zateplenia, zložitosti podkladu, typu omietky a ďalších faktorov.

Vo všeobecnosti sa cena práce zisťuje tak, že firma vykoná obhliadku objektu, zameria plochy, ktoré sa budú zatepľovať a vypracuje podrobnú cenovú ponuku.

Pri zateplení domu (svojpomocne) existujú dva typy zateplenia fasády: kontaktné zateplenie fasády alebo odvetraná fasáda.

Medzi vhodné materiály na zateplenie domu patrí polystyrén (EPS alebo XPS), minerálna vlna, fúkaná izolácia, drevovláknité dosky, PUR/PIR panely alebo vákuové izolačné panely (VIP).

Aktuálne prebieha na Slovensku dotácia na zateplenie domu – výzva č. 6 – a žiadosť o finančný príspevok až do výšky 19 000 € je možné predkladať od 13.12.2024 od 9:00 hod.

Koľko stojí zateplenie domu – cena za 1 m2

Otázka, koľko stojí zateplenie domu (cena za 1 m2), je veľmi neurčitá. Cena zateplenia je veľmi variabilná a závisí od viacerých faktorov, ako napríklad od:

  • materiálu zateplenia – polystyrén je lacnejší ako minerálna vlna alebo penové sklo
  • hrúbky zateplenia – čím hrubšia vrstva zateplenia, tým vyššia bude cena
  • zložitosti podkladu – nerovné steny alebo špecifické detaily (okná, dvere) zvyšujú náklady
  • typu omietky -dekoratívna omietka je drahšia ako jednoduchá hladká omietka
  • konkrétnej firmy, ktorá zateplenie realizuje – každá firma má individuálne ceny a ponúka rôzne služby
  • práce navyše – za prácu navyše sa považuje napríklad odstránenie starých omietok, oprava fasády alebo montáž lešenia

Keď si človek na webovej stránke konkrétnej firmy nájde ceny jednotlivých častí, ktoré dokopy tvoria finálnu cenu pri zateplení domu, môže si aj sám vypočítať cenu zateplenia za 1 m2. Ako sa vypočíta takáto cena?

  1. Zameranie a vypracovanie cenovej ponuky – firma vykoná obhliadku objektu, zameria plochy, ktoré sa budú zatepľovať a vypracuje podrobnú cenovú ponuku
  2. Výpočet plochy – vypočíta sa celková plocha, ktorá sa bude zatepľovať
  3. Stanovenie ceny za jednotlivé položky – na základe cenníka firmy a zvolených materiálov sa stanoví cena za jednotlivé položky (materiál, práca, doprava atď.)
  4. Výpočet celkovej ceny – všetky jednotlivé ceny sa sčítajú a získa sa celková cena za zateplenie
  5. Výpočet ceny za 1 m² – celková cena sa vydelí celkovou plochou a získa sa cena za 1 m²

V priemere sa v súčasnosti cena zateplenia domu na Slovensku pohybuje v rozmedzí 35 – 50 € za 1 m2– je to cena za materiál aj prácu dokopy. Ako však bolo spomenuté, na cenu vplývajú rôzne faktory a finálna cena sa odvíja od konkrétnej situácie.

Zateplenie domu – cena práce

Zistiť cenu práce pri zateplení domu je väčšinou jednoduché. Cena za 1 m2 sa môže meniť v závislosti od lokality, v ktorej sa dom nachádza. Každá firma si môže cenu práce za zateplenie domu upraviť podľa seba, a tak sa cena môže líšiť v závislosti od času práce, zložitosti práce alebo technickej náročnosti.

Vo všeobecnosti to funguje tak, že firma vykoná obhliadku objektu, zameria plochy, ktoré sa budú zatepľovať a vypracuje podrobnú cenovú ponuku.

Okrem toho, že vďaka zatepleniu domu je možné znížiť náklady na vykurovanie a chladenie, tak takisto zateplenie zvyšuje komfort bývania a prispieva k ochrane životného prostredia.

Postup zateplenia domu svojpomocne

Aký je postup zateplenia domu svojpomocne? Na začiatku je dobré poznať, aké spôsoby pri zateplení domu (svojpomocne) existujú:

Kontaktné zateplenie fasády

Ide o mokrý systém zateplenia.

Izolácia sa lepí a kotví priamo na stenu a následne sa prekryje sklotextilnou mriežkou a omietkou.

Najčastejšie sa tento typ zateplenia používa pri rodinných a bytových domoch.

Odvetraná fasáda

Ide o suchý, nepriamy systém zateplenia.

Medzi izoláciou a vonkajším obkladom sa ponechá vzduchová medzera na odvetranie vlhkosti.

Tento systém sa používa väčšinou pri moderných budovách alebo tam, kde treba klásť dôraz na estetiku obkladu fasády.

Samotný postup zateplenia domu svojpomocne pozostáva z týchto krokov:

  1. Príprava povrchu – povrch steny treba očistiť, vyrovnať a opraviť trhliny a poškodenia.
  2. Aplikácia izolačného materiálu – izolácia sa pripevní lepiacimi tmelmi alebo kotvami pre väčšiu stabilitu.
  3. Výstužná vrstva – nanesie sa lepidlo, vloží sa výstužná sieťka a prekryje sa ďalšou vrstvou lepidla.
  4. Povrchová úprava – na záver sa dokončí finálna vrstva omietky (akrylátová, silikátová, silikónová alebo minerálna) alebo obklad.

Aj keď môže byť lákavé zatepliť dom svojpomocne a ušetriť tak určitú sumu peňazí, je dôležité, aby bolo zateplenie urobené poriadne a odporúča sa, aby zateplenie vykonala odborná firma.

Taktiež použité materiály na zateplenie domu musia mať všetky potrebné certifikáty a hrúbka izolácie by mala byť určite zvolená podľa platných noriem. Na zateplení fasády domu sa neoplatí šetriť, pretože je to investícia, ktorá sa človeku vráti v podobe nižších nákladov na energie a vyššieho komfortu bývania.

Materiál na zateplenie domu

Pri výbere materiálu na zateplenie domu by sa mal človek poradiť s odborníkom. Taktiež sa odporúča nechať si vypracovať energetický certifikát odborne spôsobilou osobou. Ako výsledok človek získa orientačný tepelnotechnický výpočet so zohľadnením parametrov konkrétnej stavby.

Vďaka tomuto výsledku sa zistí konkrétne odporúčané zateplenie, typ a hrúbka izolácie, avšak aj povrchová úprava. Aké sú teda vhodné stavebné materiály na zateplenie domu?

1. Polystyrén (EPS alebo XPS)

  • Expandovaný polystyrén (EPS):
    • Je vhodný pre väčšinu fasád.
    • Taktiež je cenovo dostupný a ľahko spracovateľný.
  • Extrudovaný polystyrén (XPS):
    • Takýto typ je odolný voči vlhkosti a vhodný na sokle alebo podzemné časti.
  • Grafitový polystyrén:
    • Má vyššiu izolačnú schopnosť ako štandardný EPS.

2. Minerálna vlna

  • Sklená vata:
    • Sklená vata je ľahšia a menej odolná voči mechanickému poškodeniu.
  • Kamenná vlna:
    • Kamenná vlna má vysokú odolnosť voči ohňu a dobré zvukovo izolačné vlastnosti.
    • Je priedušná a vhodná pre difúzne otvorené systémy.

3. Fúkaná izolácia

  • Používa sa pri špecifických fasádach, kde nie je možné aplikovať štandardné doskové materiály.
  • Materiály fúkanej izolácie môžu byť: celulóza, minerálne vlákna alebo polystyrénové perly.

4. Drevovláknité dosky

  • Ekologický materiál vhodný pre difúzne otvorené konštrukcie.
  • Drevovláknité dosky zabezpečujú vynikajúcu tepelnú aj akustickú izoláciu.

5. PUR/PIR panely

  • Sú to panely s polyuretánovým jadrom.
  • Majú vynikajúce izolačné vlastnosti a výhodou je, že sú veľmi tenké.

6. Vákuové izolačné panely (VIP)

  • Majú najvyšší izolačný výkon pri minimálnej hrúbke.
  • Nevýhodou je, že sú cenovo náročné a používajú sa v špeciálnych projektoch.

Každý materiál je špecifický a vyžaduje si odlišný postup práce. Ak je prostredie vlhké, mal by sa zvoliť materiál s dobrou odolnosťou voči vlhkosti (napríklad minerálna vlna alebo XPS).

Pre novostavby sa často používa EPS alebo minerálna vlna. Pri rekonštrukciách alebo drevostavbách je vhodná minerálna vlna alebo ekologické materiály.

Zateplenie starého domu – zateplenie sokla

Zateplenie starého domu prinesie hneď niekoľko výhod. Okrem toho, že prinesie zdravotné benefity pre všetkých členov domácnosti, taktiež sa znížia náklady na vykurovanie v zime a chladenie v lete. Aké sú ďalšie výhody zateplenia starého domu?

  • Splnené normové požiadavky na tepelnoizolačné vlastnosti – od 1.1.2016 je pre všetky nové a obnovované budovy stanovený tepelný odpor R = 4,4 m²K/W (súčiniteľ prechodu tepla U = 0,22 (W/(m²K) ako normalizovaná hodnota a od 1.1.2021 odporúčaná hodnota pre všetky budovy je R = 6,5 m²K/W (U = 0,15 W/m²K).
  • Zabráni sa zrážaniu vodnej pary v konštrukcii – zateplenie eliminuje vznik kondenzácie alebo zníži jej množstvo a ak aj v konštrukcii vznikne kondenzácia, skondenzované množstvo vodnej pary bude malé a odparí sa.
  • Zabráni sa vzniku plesní v kúte, mimo kúta či v okolí okien – a to zvýšením povrchovej teploty stien. Tieto zóny sú často problémovými kvôli tepelným mostom – tieto miesta sa viac ochladzujú, zráža sa v nich vlhkosť, a to spôsobuje vznik plesní. 
  • Zlepší sa tepelná pohoda v domácnosti – rozdiel medzi teplotou na vnútornom povrchu stien a vzduchom by nemal byť väčší ako 3 – 4 °C, čo zabezpečuje optimálnu tepelnú pohodu v dome.
  • Vlhkosť v dome bude stabilná – čím je vyššia povrchová teplota stien, tým menej sa musí kúriť, a tým sa ušetria peniaze.

Čo je to sokel a ako prebieha zateplenie sokla starého domu? Sokel je spodná časť stavby alebo steny, ktorá sa nachádza medzi úrovňou terénu a fasádou budovy. Má nielen estetickú, no aj praktickú funkciu. Základom pri zateplení sokla starého domu je správny výber materiálu:

  1. Základným krokom je výber správnej izolácie.
    Materiál by mal mať vhodnú štruktúru a nemal by byť príliš hladký, inak by na ňom fasádna omietka nedržala.
  2. Taktiež je potrebné použiť správnu hrúbku polystyrénu.
    Hrúbka izolácie závisí aj od toho, aký úsporný dom sa stavia. Napríklad nízkoenergetické domy majú niekedy aj dvakrát hrubšiu izoláciu ako staré, no zrekonštruované domy.
  3. Veľmi dôležitá je voľba správneho materiálu.
    Odporúčajú sa dosky z extrudovaného polystyrénu styrodur. Tieto dosky majú drážky, hladké hrany, nenasakujú, sú pevné, rýchlo sa aplikujú a v neposlednom rade majú výbornú tepelnú vodivosť.
  4. Dôležitou časťou zateplenia sokla starého domu je dodržanie skladby zateplenia sokla.
    Začína sa podkladom, následne sa pokračuje lepením izolačných dosiek, nanáša sa stierka a fasádna omietka a napokon doplnková ochrana proti vode a lišta na soklový profil. Na lištu treba použiť tesniacu pásku alebo natierateľný pružný tmel. Netreba zabúdať ani na ochrannú fóliu.

Zateplenie sokla je dôležitou súčasťou zatepľovania celého domu. Správne vykonané zateplenie sokla prispeje k výraznému zvýšeniu energetickej účinnosti domu.

Medzi vhodné materiály na zateplenie domu patrí polystyrén (EPS alebo XPS), minerálna vlna, fúkaná izolácia, drevovláknité dosky, PUR/PIR panely alebo vákuové izolačné panely (VIP).

Dotácia na zateplenie domu

Už niekoľko rokov prebieha na Slovensku možnosť dotácie na zateplenie domu. Aktuálne prebieha výzva č. 6 a žiadosť o finančný príspevok až do výšky 19 000 € je možné predkladať od 13.12.2024 od 9:00 hod.

Do nákladov je možné okrem tepelných čerpadiel, solárnych kolektorov, fotovoltických panelov a systému rekuperácie zahrnúť aj úpravu komína, kotol na biomasu či batériové úložisko. O poskytnutie dotácie na zateplenie domu môže žiadať fyzická osoba, ktorá je:

  • občanom EÚ
  • má trvalý pobyt na území SR aj v danom rodinnom dome (RD)
  • je spôsobilá na právne úkony
  • je vlastníkom alebo spoluvlastníkom (bezpodielovým či podielovým) RD
  • nebola odsúdená na trestný čin z oblasti finančných podvodov a korupcie

Žiadateľ nesmie mať žiadne väčšie dlhy a nedoplatky na daniach, sociálnom a zdravotnom poistení. O obnovu sa môže uchádzať majiteľ rodinného domu skolaudovaného pred 1.1.2013, ktorý spĺňa určité podmienky.